Płyty PIR – produkt idealny?

Doskonała do posadzki, sprawdzi się do izolacji ściany oraz poradzi sobie także jako element dachu. Płyta PIR wydaje się wielozadaniowym produktem, który nie ma wad. I w zasadzie tak jest, ponieważ jej wszechstronność stawia ją wysoko w porównaniu do konkurencyjnych akcesoriów izolacyjnych. Aktualnie są dwa czynniki, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie płyty PIR – wyższa cena od styropianu oraz nadal ograniczona dostępność, mogą zniechęcać. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w termoizolację zwróci się nam w postaci niższych rachunków.

Płyty PIR – istotne zastosowanie w budownictwie energooszczędnym?

Wiele osób decydujących się na zbudowanie własnych czterech kątów stawia na dom, który pozwala zaoszczędzić energię. Rachunek ekonomiczny w takiej sytuacji jest bardzo korzystny. Samo zlokalizowanie domu w miejscu, gdzie słońce otacza go niemal z czterech stron pozwala zaoszczędzić od 5-8% energii. Odpowiednia izolacja termiczna zatrzymuje w portfelu jeszcze więcej pieniędzy. Dlatego osoby zainteresowane większymi korzyściami, powinny zwrócić swoją uwagę na płyty PIR.

Płyty PIR – co jest największą zaletą?

Dlaczego warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie, jeśli zależy nam na oszczędnościach? Zyski to jedna z wielu zalet. Płyty PIR posiadają dużą wszechstronność zastosowania. Przede wszystkim wpływają na większą izolację mieszkania lub całego budynku. Mają także właściwości wygłuszające i ognioodporne – dzięki temu w przypadku wystąpienia pożaru utrudniają jego rozprzestrzenienie się. Duże znaczenie ma również łatwość utrzymania ich w czystości, co z pewnością docenią osoby zastanawiające się nad użyciem płyt w pomieszczeniach gospodarczych.

Dla osób pracujących przy budowie, zaletą jest niewielka masa izolatora i brak pyłu w trakcie cięcia. Projektanci doceniają płytę PIR za dużą wytrzymałość na ściskanie, a także rozciąganie. Wspomniana lekkość wpływa również na obniżenie kosztów prac.

Osoby podatne na alergeny, też odczują pozytywne skutki posiadania w domu tego tworzywa. Wraz z upływem czasu omawiana płyta zachowuje swoje właściwości i jest odporna na zjawisko zwane korozją biologiczną. Nie znajdziemy na tym rodzaju izolacji pleśni lub grzybów. Na terenach podmiejskich lub na wsiach, wszelkiego rodzaju wygłuszenia, pianki lub gąbki, mogą być naruszone przez gryzonie. Płyta PIR jest nieatrakcyjna dla tych zwierząt. Dodatkowo w każdej chwili może być poddana recyklingowi. Tym samym zyskujemy wiele cech uzasadniających nieco wyższą cenę w porównaniu do styropianu lub wełny mineralnej.

Płyta PIR – przyszłością budownictwa?

Wiele wskazuje na to, że przyszłość należy do materiałów o dużej wszechstronności zastosowania. W połączeniu z trendem skupiającym się na oszczędzaniu energii, kluczowe jest dbanie o środowisko naturalne. Wznoszenie budynków z tworzyw, które w łatwy sposób można poddać recyklingowi, to cel wielu twórców. Te wszystkie kryteria spełnia płyta PIR. Dlatego jej producenci są jednymi z liderów sprawdzonych i innowacyjnych produktów. Wykorzystując te płyty w swoim mieszkaniu skorzystasz z technologii jutra już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *