Roboty ziemne – jakie czynniki wpływają na ich cenę?

Roboty ziemne to pierwszy etap prac podczas realizacji inwestycji budowlanych. Usuwanie humusu, wykopy, nasypy czy wyrównanie terenu towarzyszą każdej budowie i od nich rozpoczynają się prace budowlane, by następnie móc zagospodarować teren zgodnie z projektem. Jeśli planujemy zainwestować w przedsięwzięcie warto zebrać informacje na temat ceny prac ziemnych. Wydatki te mogą być stosunkowo duże, lecz pozwolą uzyskać w pełni zadowalający efekt.

Czynniki, które wpływają na cenę robót ziemnych

Roboty ziemne to integralna część każdej możliwej inwestycji. Polegają na wydobywaniu gruntu, przewożeniu go na wskazany teren, a także przekształcaniu w pożądaną formę.

Na cennik robót ziemnych wpływają między innymi takie czynniki jak region, dokładna lokalizacja inwestycji, jej wielkość czy typ wykonywanych prac.

Ostateczna cena uzależniona jest od rodzaju terenu, ponieważ inaczej będzie brana pod uwagę w podmokłych terenach, na zboczu góry, a jeszcze inaczej na równej powierzchni. Tak więc warunki gruntowe sprawiają, że wykonywanie robót ziemnych będzie mniej lub bardziej skomplikowane. Im trudniejszy grunt, tym cena będzie wzrastać. Dodatkowo koszt prac będzie się różnił od lokalizacji- w mniejszych miastach bądź wioskach koszt inwestycji będzie niższy, aniżeli w największych aglomeracjach.

Wpływ na cenę usługi ma również skala inwestycji. Z wiadomych względów budowa domu jednorodzinnego będzie inwestycją tańszą niż w przypadku budowy sporego osiedla. Niekiedy dodatkowym kosztem może okazać się transport maszyn budowlanych czy materiałów sypkich. W przypadku dokładnej wyceny inwestycji, zachęcamy do skontaktowania się z profesjonalną firmą, która po zapoznaniu ze szczegółami budowy wykona kosztorys prac.

Roboty ziemne- cennik

Każda firma operuje swoim systemem pracy oraz posiada indywidualny cennik. Na koszt robót ziemnych wpływa duża ilość czynników i trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje wykonanie danej pracy na terenie budowy. Firmy przedstawiają ofertę cenową za godzinę pracy maszyny bądź kompleksowe wykonawstwo robót ziemnych. Istotny jest również termin inwestycji. Jeśli Inwestor oferuje dłuższą współpracę, cena często jest promocyjna. Poniżej przedstawiono standardowe maszyny do robót ziemnych i ich cennik:

– koparko-ładowarka z operatorem- około 100,00 zł za godzinę pracy,

– koparka z operatorem- około 180,00 zł za godzinę pracy,

– spycharka z systemem sterowania z operatorem- około 230,00 zł za godzinę pracy,

– wywrotka z kierowcą- około 120,00zł za godzinę pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *