Wiertarka magnetyczna to rodzaj narzędzia, doskonale sprawdzającego się wszędzie tam, gdzie zastosowania nie znajdują wiertarki stołowe czy większe obrabiarki. Dzięki swojej mobilności, użytkowane są przez wiele działalności z branży przemysłowej. Podczas jakich prac stosuje się wiertarki magnetyczne? Czym kierować się przy ich zakupie? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym kierować się przy zakupie wiertarki magnetycznej?
Przed zakupem odpowiedniego narzędzia należy wziąć pod uwagę niezbędne parametry, dzięki czemu sprawdzi się ono podczas konkretnego rodzaju prac. Jednym z najistotniejszych parametrów w przypadku sprzętu, jaki stanowią wiertarki magnetyczne, jest ich rozmiar i waga. Wbrew pozorom, nie zawsze wybór największego narzędzia będzie korzystny – należy mieć na uwadze również wygodę podczas pracy, dlatego też dobre narzędzie musi być ergonomiczne. Jest to związane z kwestią bezpieczeństwa, która podczas pracy jest niezwykle ważna. Ponadto, warto wybierać urządzenia, których obudowa wykonana będzie z solidnych materiałów, takich jak stal czy stop aluminium.
Kolejny z istotnych parametrów stanowi moc i zasilanie wiertarek ze stopą magnetyczną. W tym przypadku należy kierować się rodzajem prac, jakie wykonywane będą przy jej pomocy. Dobrze jednak wziąć pod uwagę pewien zapas, gdyby konieczne było wiercenie otworów o większej średnicy. Warto też pamiętać, że im większa moc narzędzia, tym większa będzie jego masa i rozmiar. Najczęściej wiertarki magnetyczne przystosowane są do zasilania ze standardowego gniazda o mocy 230V, choć większe urządzenia mogą być przeznaczone nawet do gniazd 3-fazowych 400V. Optymalny przekrój mocy wiertarek magnetycznych oscyluje pomiędzy 1000 a 3500 W, przy czym wyższa wartość oznacza większą zdolność narzędzia do obróbki twardszych materiałów i wiercenia otworów o większej średnicy.
Wybierając wiertarki magnesowe, należy również sprawdzić ich prędkość obrotową, zakres średnicy wierconych otworów i siłę magnesu. Zarówno minimalną, jak i maksymalną średnicę otworów można znaleźć w karcie produktowej wybranego modelu. Jeżeli chodzi o prędkość obrotową, najczęściej polecane są urządzenia posiadające co najmniej dwa bądź trzy biegi, umożliwiające precyzyjne dopasowanie prędkości do średnicy wiertła oraz rodzaju materiału. W kwestii siły magnesu warto kierować się rodzajem wykonywanych prac i twardością materiałów: wiertarka z dużą siłą magnesu może wymagać podłożenia metalowej płytki podczas pracy z cieńszymi materiałami, co pozwoli zapobiec powstawaniu odkształceń na jego powierzchni.
Przy jakich pracach stosuje się wiertarki magnesówki?
Wiertarki magnetyczne to narzędzia używane w celu precyzyjnego wiercenia otworów w konstrukcjach stalowych i wszelkiego rodzaju metalowych elementach. Dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach – najczęściej wykorzystywane są w przemysłach budowlanym i metalurgicznym. Z powodzeniem wykorzystywane są też podczas prac w zakładach produkcyjnych i ślusarskich, a także warsztatach naprawczych i samochodowych. Wiertarka magnetyczna jest urządzeniem przystosowanym do pracy z materiałami o wysokim stopniu twardości, z którymi tradycyjne wiertarki nie dają sobie rady lub praca z nimi jest niewygodna i nieefektywna. Dzięki stopie magnesowej, narzędzia te doskonale sprawdzają się również w przypadku wiercenia otworów w ciężko dostępnych miejscach.