Wybór między wykonaniem, wynajmem a kupnem szalunków budowlanych

Jak każda inna dziedzina budownictwa, technologia szalunków zmieniała się i rozwijała na przestrzeni lat.

Niezmienny pozostał natomiast fakt, że budując ławy, stopy fundamentowe, ściany żelbetowe, słupy, stropy, schody, podciągi itp. prędzej czy później skorzystamy z szalunków. Dziś rozważymy, która z opcji jest korzystniejsza: ich kupno na własność, wynajem czy też wykonanie. To szczególnie ważne jeżeli bierzemy pod uwagę opłacalność inwestycji.

Wykonanie

Do wykonania konstrukcji betonowej niezbędne będzie ułożenie szalunków i wypełnienie ich za pomocą mieszanki. Po związaniu betonu (stropowe – 2/3 tygodnie, ścienne – 1/3 dni) należy dokonać jej demontażu. Szalunki deskowe, mimo że tanie, niekoniecznie są tymi korzystnymi w produkcji. Wymagają bowiem dużej liczby desek, drewnianych stempli do podparcia i sporego nakładu pracy. Lepiej wykorzystać wysokogatunkową sklejkę laminowaną, odznaczającą się sztywnością, prostotą w montażu i konserwacji.

W przypadku budownictwa jednorodzinnego w naszym kraju częstą praktyką jest właśnie wykonywanie szalunków. Niemniej, w przypadku budownictwa przemysłowego i wykorzystywanych tam szalunków ściennych oraz stropowych, rozsądniej jest je zakupić, bądź wynająć.

Kupno/wynajem

Posiadanie szalunków na własność opłaci się przedsiębiorstwom regularnie realizującym nieruchomości z betonu. Gdy te pojawiają się rzadziej, ze względów ekonomicznych postawmy na wynajem systemów szalunkowych. Choćby dlatego, że nie trzeba gospodarować dla nich miejsca, co wygenerowałoby dodatkowe koszty. Przed podjęciem decyzji o jednej z powyższych opcji, należy również starannie rozważyć wybór dostawcy. Najwyżej cenieni na rynku sprostają naszym wymaganiom pod względem asortymentu, jego wytrzymałości i jakości, oraz dostępności doradztwa technicznego.

Podsumowanie

Decyzja w kwestii wyboru kupna, wynajmu czy wykonania szalunków budowlanych leży wyłącznie po stronie zainteresowanego. Chcąc zyskać pewność otrzymania sprawdzonych modeli, kontaktujmy się jedynie ze sprawdzonymi przedsiębiorstwami. Pozwoli to na prawidłowe zrealizowanie danej inwestycji budowlanej, wskazane jest zatem podchodzenie do tego zagadnienia w sposób odpowiedzialny, wspierając się konsultacją z fachowym doradztwem technicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *