Czy oświetlenie może oznaczać luksus?

Tak postawione pytanie może się wydać zabawne w czasach powszechnego dostępu do energii elektrycznej. A jednak światło i luksus mają ze sobą zdecydowanie więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać w pierwszej chwili.

Trudne początki

Luksus, czyli przepych, komfort, ponadprzeciętna wygoda. Niezależnie od tego, czy posługujemy się językiem polski, norweskim, czy też czeskim wyraz ten brzmi tak samo i ma identyczne znaczenie, a jego pierwszy człon, czyli “luks” to w języku łacińskim światło.

Przez długie wieki źródłem światła był ogień. Dopiero pierwsza połowa XIX wieku przyniosła udane próby rozżarzenia włókien węglowych, a następnie platynowych drucików. Wprawdzie udało się osiągnąć zamierzony efekt, jednak na żarówki zdolne do efektywnej pracy przyszło nam czekać jeszcze przez niemal pół wieku.

O prawdziwym upowszechnieniu światła elektrycznego możemy mówić dopiero od momentu popularyzacji prądu przemiennego. Wynalazek Tesli pozwalał na przesyłanie energii na duże odległości, a to sprawiało, że jedna elektrownia była w stanie obsłużyć stosunkowo duży obszar.

Prąd elektryczny natychmiast znalazł zastosowanie w przemyśle, tu również debiutowały pierwsze komercyjne żarówki, które z czasem przeniosły się do prywatnych domów i mieszkań. Kolejna rewolucja rozegrała się już na naszych oczach, a było nią zastąpienie tradycyjnych szklanych baniek diodami LED.

Komfort po zachodzie słońca

Ekskluzywny produkt, jakim z pewnością były pierwsze żarówki, szybko zyskał uznanie, a wkrótce zwiększyła się też jego dostępność. Równie szybko dostrzeżono jeszcze jedną zaletę światła elektrycznego. Posiada ono niezwykłą zdolność budowania atmosfery i wpływania na sposób, w jaki odbieramy otaczającą nas przestrzeń. Umiejętnie rozmieszczone punkty świetlne potrafią skutecznie podkreślić urok detali architektonicznych, ukryć mankamenty, a nawet optycznie zmienić proporcje pomieszczeń. Odpowiednio zaaranżowana iluminacja zamienia ciemne ogrody w miejsca pełne uroku i romantyzmu.

Oświetlenie nadal spełnia swoją pierwotne zadanie i skutecznie rozjaśnia mrok, jednak na znaczeniu zyskuje jego funkcja upiększająca. Współczesna technika pozwala nam na swobodne modyfikowanie barwy światła, jego natężenia i kierunku padania, a w ten sposób możemy skutecznie budować nastrój pomieszczeń i wpływać na samopoczucie domowników.

Niemałe znaczenie ma też szeroki wybór lamp i opraw. Bez trudu znajdziemy okazałe żyrandole o charakterze pałacowym, jak i sprytnie ukryte listwy świetlne, których obecność jest zauważalna jedynie dzięki efektom ich działania. Dobrze zaopatrzona hurtownia elektryczna to obecnie nie tylko miejsce, w którym możemy zaopatrzyć się w sprzęt i akcesoria, ale też bogate źródło inspiracji.

Doskonałym przykładem jest Elektromarketania i jego oferta dostępna za pośrednictwem strony internetowej. Znajdziemy tu zarówno osprzęt instalacyjny, jak i elementy oświetleniowe. Oferowane lampy reprezentują wszystkie najważniejsze style wzornicze, a bogata gama asortymentu zadowoli zarówno miłośników przepychu, jak i zwolenników minimalizmu. Luksus łączący funkcjonalność z wygodą jest teraz dostępny na wyciągnięcie ręki.

fot. elektromarketania.pl

Czy oświetlenie może oznaczać luksus?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *