Sposób klimatyzowania w domu jednorodzinnym – co wybrać?

Osiągnięcie optymalnego komfortu termicznego w upalny letni dzień to marzenie wielu Polskich rodzin. Z tego względu coraz chętniej i częściej decydujemy się na takie rozwiązania.

Osiągnięcie optymalnego komfortu termicznego w upalny letni dzień to marzenie wielu Polskich rodzin. Z tego względu coraz chętniej i częściej decydujemy się na takie rozwiązania. Jednak skąd wiedzieć co powinniśmy wybrać – i czy w ogóle klimatyzowanie naszego mieszkania bądź domu jest możliwe? Opcji jest bardzo dużo, a zamontowanie instalacji klimatyzacyjnej jest możliwe praktycznie zawsze – z drobnymi wyjątkami. W tym artykule dowiesz się na co powinieneś się zdecydować.

Rodzaje klimatyzatorów

Split

Pierwszą opisywaną instalacją klimatyzacyjną jest wersja split. Jest to najbardziej popularna opcja i najchętniej wybierana wśród polskich domów. Najlepiej sprawdza się w pojedynczych urządzeniach – czyli tam gdzie spędzamy najwięcej czasu. U nas z reguły jest to salon bądź sypialnia. Takie rozwiązanie dzieli się na dwa urządzenia – wewnętrzne i zewnętrzne. Montaż instalacji nie jest skomplikowany i nie wymaga wiele pracy. W dobrych warunkach taki montaż możemy wykonać sami.

Multisplit

Drugą najbardziej popularną opcją jest wersja multisplit. W odróżnieniu od tradycyjnego splita – posiada kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki temu jesteśmy wstanie skutecznie chłodzić kilka pomieszczeń naraz. Idealnie sprawdza się w większych pomieszczeniach jak i całych domach. Takie rozwiązanie jest jednak nieco droższe i wymaga bardziej skomplikowanej instalacji. Z tego względu montaż takiej formy chłodzenia nierzadko jest niemożliwy.

Klimatyzator przenośny

Trzecią formą jest urządzenie przenośne. Idealnie sprawdza się do chłodzenia bardzo małych pomieszczeń w niewielkich okresach czasowych. Jest nieco mnie efektywne z powodu wypompowywania ciepłego powietrza przez okno. Teoretycznie nie może stać gdziekolwiek właśnie z tego powodu. Aby skutecznie chłodzić otoczenie – pobiera więcej prądu niż poprzednie rodzaje instalacji. Świetne klimatyzacje domowe znajdziesz tu.

Na co powinieneś się zdecydować?

Wszystko zależy od tego co zamierzasz klimatyzować i jaki masz budżet do tego przeznaczony. Wersja split jest najbardziej popularna w naszych domach. Nic dziwnego, gdyż z reguły – ze względów ekonomicznych – decydujemy się na skuteczne chłodzenie pomieszczenia w którym spędzamy najwięcej czasu. W ciągu roku spotkamy najwyżej kilkanaście naprawdę gorących dni. Sami musimy zdecydować, czy instalacja klimatyzacyjna rzeczywiście będzie dobrym wyborem. Sprawdzone firmy od klimatyzatorów często oferują darmową wycenę projektu. Często tańszym wyjściem będzie instalacja kilku urządzeń wersji split – aniżeli multisplit. Wycena projektu zależy od wielu czynników i tylko doświadczony fachowiec skutecznie wyceni nam projekt. Klimatyzatory przenośne natomiast nie są najlepszym wyborem jeżeli chodzi o domy jednorodzinne. Ich efektywność jest słaba w większych pomieszczeniach, a rachunek za prąd znacznie podskoczy. Bardziej nadają się do biura, gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji.

Wybór odpowiedniej klimatyzacji zależy od bardzo wielu czynników i szacunkowe wyliczenie kosztów jest praktycznie niemożliwe bez udziału specjalisty. Skontaktuj się z takim i dowiedz się – co warto zamontować właśnie w Twoim domu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *