Czy tarasy kompozytowe dobrze znoszą upały?

Tarasy kompozytowe, w trakcie upałów, są narażone na intensywne działanie promieni UV. Stanowi ono nie lada wyzwanie dla producentów desek kompozytowych, gdyż mocno palące słońce niesie ze sobą m. in. ryzyko odbarwienia powierzchni tarasu. Aktualne technologie produkcji tarasów kompozytowych, w praktyce redukują je jednak do minimum. Co ma na to decydujący wpływ?

Stopień uszkodzeń powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych, powodowany oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego (UV) zależy od 3 zasadniczych czynników:

  1. grubości wyrobów
  2. przezroczystości
  3. rodzaju promieniowania UV

Im produkty z PVC, np. deski kompozytowe, są grubsze i w mniejszym stopniu przenikliwe dla promieniowania ultrafioletowego, tym są trwalsze w użytkowaniu. Należy przy tym pamiętać, że każde tworzywo ma określoną długość fali, przy której ulega zniszczeniu. Producenci desek kompozytowych, biorą pod uwagę ów kwantyfikator w procesie wytwarzania tarasów kompozytowych, co pozwala skutecznie chronić je przed ryzykiem szybkiej degradacji.

Ekstruzja, czy koekstruzja?

Większość dostępnych na rynku desek kompozytowych PVC zawiera filtry UVA i UVB, które skutecznie chronią powierzchnię tarasów kompozytowych przed szkodliwym działaniem zbyt intensywnych promieni słonecznych. Niewielu producentów deski kompozytowej decyduje się jednak na zastosowanie procesu ekstruzji na etapie wytwarzania desek tarasowych PVC. Ekstruzja to proces polegający na wypełnieniu całości deski tarasowej jednolitym materiałem, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Większość desek kompozytowych na taras powstaje w procesie koekstruzji, który polega na wypełnianiu wnętrza deski materiałem niższej jakości niż jej warstwy zewnętrznej.
Koekstruzja pozwala ograniczyć koszty produkcji tarasowych systemów kompozytowych, lecz jej zastosowanie odbija się na finalnej jakości produktu. Tarasowe deski kompozytowe produkowane zaś metodą ekstruzji są znacznie mniej przenikliwe w swej strukturze, co ogranicza negatywny wpływ promieniowania UV na ich powierzchnię oraz uniemożliwia jej niekontrolowane odbarwianie się. Jednym z niewielu rodzimych producentów, który wytwarza wszystkie rodzaje deski tarasowej PVC właśnie tą metodą, jest firma ProDeck: www.prodeck.pl.

Tarasom kompozytowym upały niestraszne

Tarasy kompozytowe radzą sobie z upałami nad wyraz dobrze, przede wszystkim dzięki swoim unikalnym właściwościom materiałowym oraz zastosowaniu wydajnych filtrów UVA i UVB. Nie wymagają przy tym dodatkowej impregnacji, w przeciwieństwie do drewna.
Warto jednak zauważyć, że mogą różnić się między sobą pod kątem faktycznej wytrzymałości, szczególnie na długotrwałe, wielodniowe oddziaływanie ekstremalnych temperatur, bądź występowania ich dużych amplitud dobowych. Kluczowe dla występowania tych różnic jest użycie metody ekstruzji, w procesie produkcji tarasowych desek kompozytowych PVC. Jej zastosowanie należy uznać za właściwe kryterium pozwalające stwierdzić, czy mamy do czynienia z tarasem kompozytowym premium, czy też raczej podstawową wersją. Często świadczy też o tym długość poszczególnych gwarancji, które producenci desek kompozytowych udzielają na swoje systemy. Im gwarancja jest dłuższa tym lepsza. Podobnie jak radość z użytkowania nowego tarasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *