Jak działa szambo przelewowe

Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek jaka przyświeca idea działania szamba przelewowego i do czego służą dwie (lub więcej) komory w zbiorniku na szambo, to w niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużo odpadów generujemy podczas każdego dnia. O ile określenie tej ilości jest stosunkowo łatwe w przypadku odpadów stałych, wystarczy przecież policzyć worki śmieci lub spojrzeć na szybko zapełniający się kontener, to w przypadku nieczystości płynnych wartość ta jest zdecydowanie trudniejsza do ustalenia. Pozornie nie zużywamy przecież dużo wody – poranna kawa, przygotowanie obiadu, prysznic lub kąpiel w wannie, co kilka dni pranie. Tymczasem statystyki są bezlitosne i jasno pokazują, że dobowe zużycie wody może sięgać 150 litrów na każdego członka rodziny. Wody, która po przetworzeniu musi zostać odprowadzona do systemu kanalizacji.

Przydomowe szambo

W przypadku korzystania z przydomowego szamba ilość generowanych nieczystości ma istotny wpływ na komfort użytkowania oraz poziom kosztów. Każda wizyta wozu asenizacyjnego to określony wydatek, który w skali roku może generować niemałą sumę. Nic więc dziwnego, że użytkownicy starają się znaleźć optymalne rozwiązanie łączące wygodę z optymalizacją ekonomiczną. Pomysłem godnym rozważenia jest inwestycja w szambo przelewowe. Poznajmy zasadę jego działania i odpowiedzmy na pytanie, czym różni się ono od tradycyjnego zbiornika.

Szambo jednokomorowe

W gospodarstwach domowych najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest szambo jednokomorowe. W praktyce jest to szczelny zbiornik połączony z domową siecią kanalizacyjną. W chwili kiedy zapełnienie osiągnie wysoki poziom, wezwany zostaje specjalistyczny wóz, który opróżnia szambo, a nieczystości wywozi do dalszej utylizacji. Częstotliwość takich wizyt jest ściśle zależna od ilości domowników oraz ich nawyków i sposobów gospodarowania wodą.

Szamba przelewowe czyli posiadające dwa lub więcej części

Szamba przelewowe to najczęściej rozwiązania dwukomorowe. Zbiornik jest przedzielony na dwie części, dzieląc zasadniczą powierzchnię w połowie lub w 2/3 długości. Przegroda jest nieco niższa od ścian bocznych, co umożliwia przelew pomiędzy komorami. W praktyce nieczystości trafiają do pierwszej części, odgrywającej rolę swoistego osadnika na odpady większe i cięższe. Zawartość płynna trafia do drugiej komory, gdzie podlega wstępnie oczyszczającym procesom biologicznym. W takiej postaci może już opuścić zbiornik poprzez system drenażowy i w ten sposób trafić do gruntu lub do rowu melioracyjnego.

Zbudowanie instalacji wykorzystującej szambo dwukomorowe nie jest znacząco droższe od systemu jednokomorowego, wymaga jednak spełnienia kilku warunków oraz dopełnienia formalności prawnych. Szczegółowe informacje można uzyskać w urzędzie gminy, to ten organ reguluje zasady budowy instalacji drenażowych na podległych terenach. Podstawowym warunkiem jest odpowiednio duża powierzchnia działki, tak aby mogły być zachowane minimalne odległości od ujęć wody, budynków mieszkalnych i granic posesji. System kanałów rozprowadzających jest rozległy i w przypadku ograniczonej powierzchni jego montaż może okazać się niemożliwy.

Warto zwrócić uwagę na obecność wód gruntowych oraz rodzaj gleby. Warstwy nieprzesiąkalne nie tylko utrudnią proces rozsączania, ale w niektórych przypadkach mogą powodować cofanie się wody do zbiornika, czego skutkiem będzie ponadnormatywnie szybkie napełnianie, a to przecież efekt całkowicie przeciwny od celu inwestycji.

Korzyści z szamb przelewowych

Prawidłowo zamontowane i eksploatowane szambo przelewowe pozwala na usunięcie ze zbiornika znacznej części odpadów, co pozwala na wydłużenie okresów pomiędzy odbiorami nieczystości. Jest to więc optymalna propozycja dla osób dysponujących odpowiednimi warunkami i przy niewielkim nakładzie kosztów pozwoli uzyskanie dużego komfortu przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych.

Wybierając szambo, warto zaufać sprawdzonym dostawcom. Odpowiednie certyfikaty i doświadczenie, które posiada każdy szanujący się producent szamb betonowych nie tylko uproszczą załatwianie formalności, ale też zagwarantują bezpieczeństwo i trwałość instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *