Proces czyszczenia strumieniowego jest popularną metodą stosowaną w celu oczyszczenia powierzchni materiału z rdzy, starych powłok i innych zanieczyszczeń. Polega na użyciu sprężonego powietrza do napędzania specjalnych cząstek ściernych, które uderzając z ogromną siłą o brudną powierzchnię, powodują usunięcie zanieczyszczeń. Pracownik wykonuje czyszczenie strumieniowe przy użyciu specjalistycznego sprzętu, lecz specyfika pracy może być niebezpieczna dla jego zdrowia, a nawet życia. Z tego względu wymagane jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu ochronnego, zgodnego z przepisami BHP.
Czyszczenie strumieniowe – jak zadbać o bezpieczeństwo?
Czyszczenie strumieniowe jest bardzo popularną metodą oczyszczania powierzchni i ma zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł mechaniczny, szklarski, budownictwo, odlewnictwo, górnictwo, rolnictwo, itp. Zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy powinno być priorytetem, dlatego konieczne jest użycie przez pracownika specjalistycznej odzieży ochronnej. Chociaż sama operacja czyszczenia strumieniowego jest dość łatwa do wykonania, tylko wybór odpowiedniego sprzętu, a także dobór materiałów ściernych i zastosowanie właściwej odzieży ochronnej zgodnej z przepisami, zagwarantuje bezpieczną i wydajną pracę oraz osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.
Hełm ochronny do czyszczenia strumieniowego
Podczas czyszczenia strumieniowego do powietrza przedostaje się i unosi się w nim wiele pyłów i drobnych cząstek. Pochodzą one z zabrudzeń czyszczonych powierzchni, a także z samych materiałów ściernych, które uderzając o powierzchnię, tworzą niebezpieczne cząstki lotne. Z tego względu do wykonywania czyszczenia strumieniowego wymagany jest odpowiedni sprzęt ochrony głowy, oczu, uszu, a przede wszystkim dróg oddechowych, taki jak hełmy z układem regulującym napływ powietrza. Urządzenia te są wielofunkcyjne, gwarantują skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami i hałasem. Nie pozwalają, aby pyły i cząstki lotne dotarły do dróg oddechowych pracownika. Dzięki temu jest on chroniony przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, które mogłoby spowodować wiele niebezpiecznych schorzeń, np. zaburzenia oddychania, krzemicę czy inne choroby płuc. Hełm ochronny chroni także twarz, uszy i oczy pracownika, co zapobiega powstaniu podrażnień i uszkodzeń gałki ocznej.
Pozostałe elementy odzieży ochronnej
Pracownicy wykonujący czyszczenie strumieniowe są codziennie narażeni na zagrożenia dla swojego zdrowia, dlatego konieczne jest stosowanie przez nich odpowiedniego sprzętu ochronnego. Gwarantuje on bezpieczeństwo pracy oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z materiałem ściernym i pyłem powstającym podczas procesu czyszczenia strumieniowego. Oprócz ochronnego hełmu, ważne jest użycie kilku innych środków ochrony osobistej, takich jak rękawice i pyłoszczelny kombinezon. Ochronne rękawice z długim mankietami o wysokiej odporności zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas pracy. Chronią ręce operatora przed rykoszetem ściernym. Pyłoszczelny kombinezon ochronny z elementami tkaniny odpornej na ścieranie zabezpiecza pozostałe części ciała przed zagrożeniami związanymi z wykonywaniem pracy.
Aby praca była wykonywana w najlepszy możliwy sposób, należy zadbać o specjalistyczny sprzęt i odpowiednie warunki pracy. Trzeba pamiętać, że tak samo ważne jak maszyny i materiały ścierne, istotne są również środki ochrony osobistej potrzebne do procesu czyszczenia strumieniowego.
Więcej informacji znajdziecie na: https://www.contracor.com.pl/zestawy-wyposazenia-bezpieczenstwa-dla-operatora.php