Instalacja hydrauliczna to jedna z kwestii, która powinna zostać zaplanowana już na pierwszych etapach projektowania budynku. Powinna przebiegać wedle ścisłego planu, a wszelkie urządzenia takie jak bojler, warto wybrać jeszcze przed rozpoczęciem prac. Zobacz, jak prawidłowo zająć się tym tematem, aby móc cieszyć się ciepłą wodą w budynku.
Wykonywanie instalacji krok po kroku
Planowanie instalacji hydraulicznej to złożony proces. Kiedy już znamy położenie pomieszczeń, takich jak kuchnia i łazienka, możemy rozpocząć doprowadzanie wody ze studni lub ujęcia miejskiego. Konieczne jest wykonanie przyłącza, z którego woda zostanie rozdzielona w poszczególne miejsca. Znaczenie ma to, co wybierzemy do ogrzewania wody – wpłynie to bowiem na wygląd całej instalacji. Zaleca się prowadzenie rur tak, aby ich droga była możliwie najprostsza i najkrótsza. Im mniej załamań, tym lepiej, dlatego warto przemyśleć lokalizację poszczególnych pionów.
Co do zasady – rury montuje się w ścianach lub w posadzce. Optymalnie, gdy projekt domu zakłada wykonanie ścian z płyt kartonowo-gipsowych, gdyż można za nimi z łatwością schować wszystkie elementy instalacji. Jeśli ściany i posadzki są już postawione, prowadzenie instalacji należy rozpocząć od wykonania bruzd, w których umieszczone zostaną rury doprowadzające wodę. Dobrą praktyką jest oznaczenie rur – czerwoną otuliną tej z ciepłą, natomiast niebieską z zimną wodą.
Jaki bojler wybrać?
Wybór bojlera https://www.bricomarche.pl/hydraulika/ogrzewanie-wody/bojlery powinien być uwarunkowany przede wszystkim wielkością instalacji oraz ilością domowników. Aby nigdy nikomu nie zabrakło ciepłej wody, konieczny jest wybór takiego zbiornika, który będzie adekwatny do realnego zużycia. Atrakcyjnym rozwiązaniem są modele, które nie dość, że magazynują wodę, to dodatkowo podtrzymują ją podgrzaną w zbiorniku. Atrakcyjne są modele o stosunkowo dużej mocy, dzięki czemu będą się rzadziej uruchamiały, a co za tym idzie – pozwalały na oszczędzanie energii.
Bojlery mogą się od siebie różnić sposobem zasilania. Jedne, do pracy potrzebują gazu, drugie zaś korzystają z energii elektrycznej. Bez względu na to, czy wybierzemy pojemnościowy, czy przepływowy, konieczne jest jego dopasowanie do faktycznej eksploatacji. Za bardziej ekonomiczne w przypadku kilkuosobowej rodziny, uważa się te gazowe, jednak to elektryczne są rozwiązaniem bardziej bezpiecznym. Aby być w pełni, zadowolonym dobrze jest rozważyć modele wykonane z dobrej jakości materiałów, które nie ulegną korozji, nawet po długich latach użytkowania.