Jak dopasować oświetlenie do charakteru pomieszczenia?

Światło zarówno to naturalne, jak i sztuczne wpływa na emocje i buduje atmosferę. Dlatego właśnie dobór oświetlenia do charakteru pomieszczenia, zarówno jego przeznaczenia, jak i stylu jest niezwykle ważne. Warto więc zastanowić się nad tym, jak zrobić to dobrze i jak dopasować lampy led.

Wielopunktowe oświetlenie kuchni – pozbądź się cienia przeszkadzającego w pracach kuchennych

Kuchnia jest tym pomieszczeniem w domu, w którym powinno być najwięcej światła. Nawet w kuchni w stylu industrialnym nie powinna znaleźć się jedna stylizowana żarówka led, a raczej industrialne lampy led ułożone szeregowo nad wyspą kuchenną. Można również wybrać minimalistyczne oprawy led z chromowanym wykończeniem. W przypadku blatu roboczego znajdującego się pod szafkami koniecznie trzeba zastosować oświetlenie led w postaci wpuszczanych taśm led albo oprawy led. Zastosowanie jedynie lampy na środku pomieszczenia nawet w przypadku zastosowaniu żarówki led o szerokim kącie padania światła powoduje, jego odbicie i powstanie cieni, które powodują, że trudno wykonuje się prace precyzyjne w kuchni i wzrok się męczy.

Oświetlenie dopasowane do stylu salonu – stwórz właściwy klimat

Niewątpliwie najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu jest salon. Oświetlenie może podkreślić jego piękno i charakter. W salonie w stylu glamour sprawdzą się lampy led w formie świeczek, umieszczone w dekoracyjnym żyrandolu z kryształkami, które świetnie skomponują się z tapicerowanymi welurowym materiałem sofami z pikowanym wykończeniem. Z kolei w stylu skandynawskim sprawdzą się płaskie oprawy led w okrągłym lub prostokątnym kształcie, które podkreślą geometryzm wnętrza. W stylu rustykalnym można postawić na lampy z drewnianym kloszem i okrągłymi żarówkami led stylizowanymi na retro, które świetnie współgrać będą z folkowymi dekoracjami.

Gabinet odpowiednio doświetlony to bardziej funkcjonalne pomieszczenie

Miejsce pracy w domu musi być szczególnie dobrze oświetlone. Dlatego w gabinecie lampy led powinny znaleźć się nad biurkiem. Szczególnie w miejscu, gdzie wykonuje się rysunki techniczne, czy projekty architektoniczne oświetlenie powinno być punktowe skierowane dokładnie na miejsce pracy. Potrzebna jest również odpowiednia moc takiego oświetlenia. Często zdarza się, że w gabinecie oświetlenie umiejscowione jest za bardzo z boku, co powoduje, że widzimy własny cień, co niewątpliwie przeszkadza w wykonywaniu precyzyjnych prac. Zatem platfony led i oprawy punktowe powinny koniecznie znaleźć się nad miejscem roboczym. Jeśli znajduje się tam również kącik czytelniczy z fotelem i regałem, można postawić tam wysoką stojącą lampę, utrzymaną w stylu, jaki dominuje w pomieszczeniu ze światłem akcentującym, dzięki zastosowaniu zamkniętego klosza.

Oświetlenie przedpokoju i łazienki – jakie wybrać?

W łazience i przedpokoju ważne jest zaakcentowanie pewnych miejsc. W przypadku przedpokoju jest to wieszak na ubrania czy też podnóżek lub pufa, gdzie można obuć buty. Tu świetnie sprawdzą się kinkiety, wyposażone w płaskie lampy led. Odpowiednie rozproszenie światła może poszerzyć przedpokój, który często jest dość wąski. Z kolei w łazience kinkiety powinny znaleźć się w strefie umywalkowej, a mianowicie po obydwu stronach lustra. Największym błędem jest umieszczenie oświetlenia nad lustrem, gdyż w ten sposób światło zostaje rozproszone i rzuca cienie na twarz. Oświetlenie kinkietowe nadaje nastrojowy charakter pomieszczeniom i tworzy atmosferę relaksu. W łazience zatem sprawdzi się idealnie.

Dopasowanie oświetlenia led do charakteru pomieszczenia może dotyczyć również barwy światła. Jak wiadomo dzięki diodom led, można wybierać oświetlenie dodatkowo wyposażone nie tylko w ściemniacze światła, ale również możliwość zmiany barwy. Warto wiedzieć, że aby odpowiednio podkreślić charakter wnętrza warto wybierać żarówki led o mocy około 1,5 tys. lumentów, natomiast w przypadku oświetlenia akcentującego i punktowego – 500 lumenów. Dzięki temu wnętrze będzie odpowiednio doświetlone i uzyska się pożądany efekt zaakcentowania elementów, które we wnętrzu chce się w sposób szczególny wyeksponować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *