Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Sprawdzone porady

Aranżacje skandynawskie nie nudzą się Polakom. Wystroje tego typu są bowiem przytulne, uniwersalne, funkcjonalne i wyjątkowo estetyczne. Skandynawski styl może również stanowić bazę do stworzenia nieco mniej typowego wystroju, choć wciąż utrzymanego w duchu scandi. Dziś przyglądamy się salonom urządzanym w stylu skandynawskim. Co powinno się w nich znaleźć? Jak dobrać meble, kolory i dodatki?

Jasne i przestronne wnętrza

W aranżacji skandynawskiej liczą się przestronne i jasne wnętrza. Salon powinien zatem oferować otwartą przestrzeń. Musi do niego wpadać mnóstwo światła naturalnego. Uzupełnienie stanowi zaś oświetlenie sztuczne, które przydaje się w nocy, wieczorową porą, a nierzadko za dnia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Skandynawskie aranżacje charakteryzują się jasnymi barwami i maksymalnym wykorzystaniem światła naturalnego, ponieważ tamtejszy klimat sprawia, że w ciągu dnia nie można zbyt długo cieszyć się promieniami słońca. Mieszkańcy rekompensują to sobie właśnie jasnymi stylizacjami wnętrzarskimi.

Jasno nie znaczy oczywiście, że będzie nudno! W końcu paleta jasnych barw jest dość szeroka. Można postawić na klasyczną, uniwersalną i bezpieczną biel, ale nie tylko. Skandynawski wystrój lubi odcienie szarości. Doskonale komponuje się z pastelowymi odcieniami, np. delikatnym różem, lekkim błękitem czy subtelnymi żółciami. Salon może być zatem w minimalistycznym duchu scandi lub nieco bardziej ożywionym i nowoczesnym.

Tapety, które dekorują

Skandynawski wystrój nie lubi zagracenia, nadmiaru zbędnych rzeczy i chaosu. Tutaj wszystko jest uporządkowane, funkcjonalne, a przy tym oczywiście wyjątkowe i estetyczne. Rezygnujemy zatem ze zbyt dużej liczby dekoracji, które nie mają w sobie walorów praktycznych.

Zamiast tego możemy postawić na tapety, które przykryją niekoniecznie estetyczne ściany i podkreślą charakter wnętrza. Idealnie pasujące propozycje można znaleźć na stronie https://www.dekoori.pl/g/tapety-skandynawskie.

Tapeta może również zagościć tylko na jednej ścianie. To ciekawy zabieg, który daje szansę na uczynienie salonowej aranżacji wyrazistszą i ciekawszą. Wybrana tapeta sprawdzi się jako tło, np. za telewizorem. Jeśli stawiamy na jej zastosowanie tylko na jednej ścianie, może być wzorzysta lub w mocniejszym kolorze. Wtedy to uzyskuje się ciekawy kontrast, o ile pozostałe elementy wyposażenia i dodatki są stonowane i subtelne.

Gdy tapety mają znaleźć swoje miejsce na wszystkich ścianach, lepiej aby ich dekoracyjność nie wysuwała się na pierwszy plan. W aranżacji skandynawskiej liczy się bowiem harmonia i spójność wystroju.

Niskie meble na nóżkach

Co z meblami? Warto wybierać te, które są niskie, ponieważ dają większe poczucie wolnej przestrzeni. Lekkości dodadzą elementy wyposażenia osadzone na niskich, delikatnych, także rzeźbionych nóżkach.

Do tego prosta sofa lub elegancki narożnik z oferty iHome24.pl, i już można się cieszyć funkcjonalnym oraz klimatycznym wnętrzem.

Nie zapominajmy o funkcjonalności – wybierajmy pojemne komody z szufladami, rozkładane narożniki lub sofy, które posłużą jako dodatkowe posłanie, gdy odwiedzą nas goście i będą chcieli przenocować.

Do tego duży stół z kompletem krzeseł, bo przecież w salonie wydzielamy nierzadko część jadalnianą. Przy stole spotykamy się zaś z najbliższymi i nie tylko, a atmosfera ma tu bardzo duże znaczenie.

Skandynawskie aranżacje mogą być unikalne i oryginalne. Ich różnorodność jest całkiem spora, choć aby uzyskać wnętrze, czyli salon w duchu scandi, warto trzymać się powyższych porad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *