Koszty eksploatacji budynku są jednymi z najwyższych wydatków dla gospodarstw domowych. Czy sprawdzałeś ostatnio, ile wynoszą Twoje rachunki za prąd czy ogrzewanie? Ceny energii elektrycznej w Polsce rosną i można się spodziewać, że ten trend się utrzyma. Dlatego jedynym skutecznym sposobem na obniżenie wydatków jest dążenie do niezależności energetycznej budynku. Zobacz, jak pomoże Ci w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Co to jest niezależność energetyczna i czy można ją osiągnąć w Polsce?
Pełna niezależność energetyczna, a zatem zupełne uwolnienie się od zewnętrznych źródeł prądu czy ciepła, to wyzwanie, któremu w naszym kraju byłoby bardzo trudno sprostać, choćby z uwagi na jego położenie geograficzne. Wystarczy spojrzeć na to, w jaki sposób pracuje fotowoltaika. Latem, z uwagi na dużą liczbę godzin słonecznych, powstają nadwyżki energii elektrycznej, a aby prądu wystarczyło zimą, ten wyprodukowany w lipcu czy czerwcu musi zostać zmagazynowany. Co prawda możesz zdecydować się na instalację off-grid, a więc nieprzyłączoną do sieci energetycznej, jednak inwestycja we własne agregaty produkowanej przez panele energii w większości przypadków jest mało rentowną alternatywą.
To jednak wcale nie oznacza, że nie można powalczyć o znaczącą niezależność energetyczną, a więc doprowadzenie do takiej sytuacji, w której własne źródła energii zaspokajają większość zapotrzebowania domu. Wystarczy sięgnąć po właściwe technologie.
Fotowoltaika: podstawa niezależności energetycznej
Jeśli chcesz zacząć budować niezależność energetyczną, inwestycja w OZE to podstawa. Fundamentem Twojego systemu wytwarzania energii będzie oczywiście system PV. – Montaż dobrze zwymiarowanych paneli fotowoltaicznych pozwoli pokryć w całości zapotrzebowanie budynku na prąd na przestrzeni roku – wyjaśnia ekspert z firmy FlexiPower Group, która specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu energetyki odnawialnej.
Jak to działa w praktyce? Panele słoneczne umieszczone na dachu odpowiadają za pobieranie promieniowania słonecznego i bieżącą produkcję energii elektrycznej. Jest ona następnie przetwarzana na prąd o parametrach takich jak energia z sieci. Z instalacji korzystasz przez cały rok. Jako że jesteś prosumentem (prawo, a dokładniej ustawa o OZE definiuje tak każdego, kto korzysta z systemu PV o mocy do 50 kWp), możesz magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii w zakładzie energetycznym i odbierać 70 lub 80% tego, co zostało przesłane do sieci, bez dodatkowych kosztów.
W efekcie korzystasz z darmowego, zielonego prądu zgodnie z zapotrzebowaniem budynku na energię. Instalacje PV dają możliwości obniżenia wydatków na prąd nawet o 90% w skali roku. Nadal opłacasz rachunki, jednak widnieją na nich tylko opłaty z tytułu utrzymania przyłącza do sieci i pokrewne. Możesz więc liczyć na szybki zwrot z inwestycji, zwłaszcza że koszt związany z budową przydomowej elektrowni słonecznej wiąże się jedynie z zakupem urządzeń i ich podłączeniem.
Pompa ciepła: bez opłat za energię cieplną
Pompa ciepła to doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Wykorzystuje odnawialne źródła do produkcji energii cieplnej dla budynku. Może działać m.in. w oparciu o pobieranie ciepła z gruntu czy wody, jednak popularnością cieszą się przede wszystkim pompy powietrzne. Jak to działa? Urządzenia pobierają ciepło z powietrza i wykorzystują je do produkcji energii cieplnej. Może być ona wykorzystana do ogrzewania domu (np. przy wykorzystaniu grzejników czy ogrzewania podłogowego). Korzystają z niej również systemy podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła wykorzystują do działania również energię elektryczną, dlatego najlepiej korzystać z dostaw prądu z własnej elektrowni fotowoltaicznej. To rozwiązanie gwarantujące sporą niezależność energetyczną i obniżające ryzyko, że z uwagi na podwyżki stawek na rynku nastąpi znaczący wzrost Twoich rachunków.
Dobierz z ekspertem rozwiązania, które pozwolą na uzyskanie niezależności – FlexiPower Group
Jak widać, na polskim rynku istnieją warunki do tego, aby w dużym stopniu uwolnić się od dostaw energii z koncernów energetycznych i zwiększyć swoją niezależność. Jeżeli jednak chcesz maksymalnie obniżyć rachunki, nie polegaj na gotowych rozwiązaniach. Dobór właściwych urządzeń i technologii jest uzależniony m.in. od warunków technicznych, zużycia prądu i zapotrzebowania budynku na ciepło. Z tego powodu najlepiej skonsultować się z firmą, której specjalnością są rozwiązania energetyczne. Po przeprowadzeniu audytu i dopasowaniu systemu, możesz uzyskać najwyższy zwrot oszczędności.
Szukasz pomocy? Skontaktuj się np. z doradcą FlexiPower Group i podejmij decyzję o przydomowej elektrowni słonecznej czy innej instalacji samodzielnie!