Stylowe wnętrze – przepych czy prostota?

W Polsce przez długie wieki oznaką bogactwa i dobrego smaku były wnętrza pełne przepychu – masywnych, zdobionych mebli, złoceń, obrazów pędzla mistrzów i cennych bibelotów. W ten sposób swoje domy wyposażali znamienici, najzamożniejsi obywatele (niekiedy także ci, którzy chcieli za takich uchodzić).

Prostotę i minimalizm kojarzono z ubóstwem, nie przyznając im żadnej wartości estetycznej. Na szczęście dawne standardy odeszły już do lamusa. Dziś liczy się jakość sprzętów i spójność ich stylu. Urządzając własne mieszkanie, można puścić wodze wyobraźni, dostosować wnętrze do własnych potrzeb i upodobań. Dużą popularnością cieszą się aranżacje zainspirowane obcymi kulturami. W związku z tym rozpiętość stylów jest ogromna.

Złota lampa wisząca, ornamenty na ścianach

Wielbiciele przepychu chętnie inspirują się dziś wzornictwem azjatyckim. Aranżacje rodem z Indii czy Chin zachwycają bogactwem wyrazistych barw i orientalnych motywów. We wnętrzach dominują zwykle ciepłe czerwienie, pomarańcze, złoto, przełamane żywymi turkusami albo zieleniami. Tę paletę kolorystyczną uzupełniają stonowane meble w odcieniach brązu. Najczęściej są one misternie zdobione, więc nawet niepozorna toaletka to małe dzieło sztuki. Na ścianach i sprzętach królują roślinne ornamenty czy fantastyczne postacie smoków. Nastrojowe, efektowne oświetlenie zapewnić może złota lampa wisząca (LampyStudio.pl), dekoracyjne lampiony albo świeczniki. Dopełnieniem egzotycznego wnętrza są kolorowe, ozdobne tkaniny, porcelanowe figurki, ażurowe wachlarze.

Geometryczne meble, dyskretne dekoracje

Azja to nie tylko paleta wyrazistych kolorów i imponujących zdobień. Wnętrze zaaranżować można inspirując się japońskim minimalizmem. Łączy on prostotę z wyrafinowaną elegancją. Ogniste czerwienie czy energetyzujące fiolety stanowią tu jedynie kontrastowe akcenty. Dominuje biel i inne neutralne kolory, które koją zmysły i ułatwiają wyciszenie po pełnym wrażeń dniu. Japońskie meble mają proste, geometryczne formy. We wnętrzach brak zbędnych ozdób, które rozpraszałyby wrażenie ładu i harmonii. Szczyptę orientu znaleźć można w subtelnych ornamentach – na lampach czy poduszkach. Dodają one elegancji zaaranżowanemu w japońskim stylu mieszkaniu.

Funkcjonalna szafa, wiklinowe fotele

Niezwykle modny w polskich domach stał się styl skandynawski. Mimo pewnych podobieństw, zdecydowanie różni się on od wysmakowanych, ascetycznych aranżacji z Kraju Kwitnącej Wiśni. Podstawę stanowią jasne barwy – biel, delikatne beże, szarości, błękity. Efektu dopełnia duża ilość dziennego światła. Meble nieprzypadkowo mają kolory ziemi – wykonane są zwykle z drewna, wikliny i innych naturalnych surowców. Prostotę ich formy wyznacza nadrzędna idea skandynawskiego stylu – funkcjonalność. W tak urządzonych mieszkaniach nie ma bogatego zdobnictwa czy przedmiotów pozbawionych wartości użytkowej. Nie czyni to ich jednak mniej eleganckimi czy mało przytulnymi. Słoneczne, przestronne wnętrza urzekają lekkością i zapewniają wiele komfortu mieszkańcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *