Szelki bezpieczeństwa do pracy na wysokości – kiedy używać i jak dobrać?

Praca na wysokości jest niebezpieczna. Niezbędne jest stosowanie środków ochrony takich jak choćby szelki bezpieczeństwa. Dziś podpowiemy Wam, jak wybrać najlepsze.

Szelki bezpieczeństwa – poznajcie normy, które muszą spełniać 

Szelki bezpieczeństwa muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że praca na wysokości wymaga przestrzegania norm takich jak PN-EN 363. Według tej normy szelki bezpieczeństwa zabezpieczają pracownika przed upadkiem z wysokości. Pracownik zakłada je bezpośrednio na siebie. Można wybrać szelki wyposażone w klamrę zaczepową. Są przystosowane do połączenia z wieloma elementami łącząco-amortyzującymi. Alternatywą dla tego prostego modelu są szelki bezpieczeństwa, które posiadają przednią klamrę zaczepową. Umieszczona jest ona na piersiach. Takie szelki przystosowane są do pracy z elementami samozaciskowymi, a także elementami asekuracji pionowej. Jeżeli wykonuje się prace w podparciu, to szelki mogą być wyposażone dodatkowo w pas biodrowy, który zapewnia jeszcze większą stabilizację. Szelki powinny być dopasowane pod kątem rozmiaru. Jednocześnie powinny być regulowane. Dzięki temu będą idealnie pasować na danego pracownika. Jeżeli szukacie odpowiednich szelek bezpieczeństwa, to dobre modele możecie znaleźć w ofercie na stronie: https://sklep-ppoz.pl/pl/c/szelki-bezpieczenstwa/373

Kiedy należy stosować szelki bezpieczeństwa?

Wiele prac wykonuje się na wysokości. Właśnie wtedy wymaga się stosowania szelek bezpieczeństwa. Prace na wysokości są to prace, które wykonuje się na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłogi bądź ziemi. Szelki bezpieczeństwa powinny być wykorzystane podczas wykonywania renowacji czy izolacji, a także podczas budowy czy remontu mostów. Prace na wysokości to również prace na dachach, zbiornikach czy silosach. Oczywiście nie można zapominać, że również mycie okien czy rynien na wysokości wymaga stosowania takiego zabezpieczenia. Nie zapomnijcie o regularnym sprawdzaniu sprzętu. Przynajmniej raz do roku należy wykonywać dokładny przegląd okresowy. Oczywiście są sytuacje, że szelki bezpieczeństwa nie są wymagane. Nie trzeba ich stosować, jeśli prace wykonywane są na powierzchniach osłoniętych ze wszystkich stron do minimum 1,5 metra. Dotyczy to np. ścian. Jeżeli plac budowy wyposażony jest w konstrukcje, które chronią przed upadkiem, również nie trzeba stosować szelek bezpieczeństwa.               

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *